הריסות בניין

Miller Managment Twitter vk logo small dark Facebooks small dark icon

הריסות בניין

כאשר מדובר בהריסת מבנים לעולם אין להקל ראש בנושא. לא כל אחד מותאם לעשות זאת ולמרות מה שנראה נדרשת הכשרה בכדי להרוס בניין. קבלני עפר או חברות המתמחות בהריסת בתים ומבנים הם בד"כ אלו המורשים לעשות זאת. חוץ מזה, כל פעילות של הריסה דורשת קבלה של היתר בנייה מהרשות המקומית הדורשת פרוצדורה של בדיקות הנדסיות ומשפטיות עד לקבלת ההיתר. כיוון שזוהי פעולה הנדסית לכל דבר, חובה להיעזר במהנדס בניין אשר יתכן באופן יסודי את תהליך ההריסה של המבנה.
הריסת מבנים איננה מסתכמת אך ורק בפעולת ההריסה. מעבר לזה היא מבצע הפעולה מחויב בביצוע פעולות מקדימות כגון ניתוק המבנה מהתשתית אליה הוא מחובר: ביוב, חשמל, מים וכ'ו.
הרעד כמה שזה נשמע פשוט להרוס, הריסת מבנים היא לא פעולה פשוטה בכלל. ראשית לא כל אחד יכול לעסוק בהריסת מבנים. בהריסת מבנים עוסקים בדרך כלל קבלני עפר או חברות המתמחות בהריסת בתים והריסת מבנים. בנוסף, למרות שהרס הוא ההפך הגמור מבנייה, כל פעולה של הריסת מבנים מחייבת קבלת היתר בנייה מהרשות המקומית, ויש להיערך אליה מבחינה הנדסית ומשפטית כמו אל כל פעולת בנייה אחרת. משמע, אי אפשר להרוס מבנה כלאחר יד. הריסת מבנים היא פעולה הנדסית לכל דבר ועניין. יש להיעזר במהנדס בניין ולתכנן תכנון יסודי את תהליך הריסת המבנה.

שמירה על כללי בטיחות בבנייה חשובה ביותר בביצוע הריסת בניין. כמו כן, מי שמבצע הריסת בתים אחראי גם על פינוי הפסולת שנוצרה לאחר ההריסה ויש להשליכה אך ורק באתרים אשר יועדו להיות אתרי פינוי פסולת על-ידי הרשות המקומית. כדאי גם לוודא שקבלן הריסות הבנייה הוא בעל תעודה במתירה לו להשליך את פסולת הבניין למקומות המיועדים לכך.


הסיבות:

יש מספר סיבות בהן נדרשת הריסה של מבנים:
הבניין ישן, מהווה סכנה בטיחותית לאזרחים ולכן יש להשמידו או לחלופין הריסה מתבצעת כחלק מתהליך התחדשות באזור ובניית מבנים חדשים . אסבסט אשר נותר במבנה עלול להיות מסוכן ביותר לבריאות.
קיימים גם מקרים בהם הצבא נדרש להרוס מבנים כחלק מפעולות צבאיות ובטחוניות וגם מקרים בהם מתרחשת הריסה של מבנה שנבנה ללא רשיון כפי שקורה במזרח ירושלים.

ציוד כבד כמו דחפורים, מחפירים, פטישי אוייר וכלים כבדים אחרים משמשים להריסת מבנים. ישנה שיטה של פירוק יסודי להריסה של בניין שנועדה בכדי שניתן יהיה להשתמש שימוש חוזר בחלקי המבנה כגון: רעפים, פלדה וצינורות. אולם שיטה זו מעט בעייתית ולכן לא כל מבנה יכול להיהרס על ידה. פיצוץ מבוקר היא שיטה שניה בה ניתן להשתמש להרס מבנה. למרות שזוהי שיטה פחות מקובלת ונוהגים להשתמש בה רק כאשר כל שאר הדרכים אינן עובדות. ניתן להרוס בניין גם עם כדור הריסה למרות שגם שיטה זו פחות נהוגה בארץ. בכל פעולה של הריסת מבנה יש להיעזר במהנדס בניין ובמפעילי ציוד מקצועיים בהחלט.

 

סניף תל אביב: יד חרוצים 14 תל אביב (בית שבח) מיקוד: 6770007
טלפון: 03-7311792 ; 03-9400999 פקס: 03-6769455 מאיל: office@mpm.org.il skype: adonmiller סניף אילת: רח' המלאכה 7 טלפון: 050-3538333

Miller Project Managment